Osnovna škola "Kantrida" Rijeka

« Veljača 2020 »

Ispis statistike od 28. 7. 2017.

"Mir i dobro" predavanje djelatnice MUP-a
Autor: Martina Šeša, 11. 12. 2019.

Dana 6. prosinca je učenicima 6 a, b, c razreda OŠ „Kantrida  djelatnica Policijske uprave primorsko-goranske, Nives Kajfeš Grčko održala predavanje na temu korištenja pirotehničkih sredstava.

Predavanje je održano u sklopu već tradicionalne akcije „Mir i dobro“ koju policija  provodi. Cilj predavanja je upozoriti učenike na zakonitu uporabu pirotehnike, a sve u cilju izbjegavanja samoozljeđivanja, ozljeđivanja i materijalne štete.

Učenici su upoznati s vrstama pirotehničkih sredstava, te kako se i pod kojim uvjetima mogu nabavljati. Tako se pirotehnička sredstva I. razreda mogu nabavljati tijekom cijele godine, dok pirotehnička sredstva  III. razreda djeca njihove dobi mogu koristiti samo u razdoblju od 27. prosinca do 2. siječnja, i to isključivo pod nadzorom roditelja ili skrbnika.

Isto tako saznali su kako pirotehnička sredstva uz mnoge tragične posljedice, mogu izazvati i  znatnija oštećenja sluha, a što se može manifestirati čak i 2 do 3 tjedna nakon što su bili izloženi djelovanju eksplozije.

Pirotehnička sredstva treba kupovati samo u ovlaštenim trgovinama, nikada na crno ili kod preprodavača. Pri tom je potrebno pridržavati se uputa za upotrebu, te provjeriti rok važenja.  Također, nikako se ne smije inicirati ponovno paljenje ukoliko npr. petarda ili slično sredstvo nije opalilo prvi put. Učenici su upozoreni da ni u kojoj situaciji ne kombiniraju različita pirotehnička sredstva kako bi dobili nešto „svoje“ ili pak ne izrađuju pirotehniku koristeći upute s interneta.

Naglašeno je kako niti jedno pirotehničko sredstvo nije igračka, te kako i najmanja greška može dovesti do ozljeđivanja ili  požara.

Najveću pozornost učenika izazvale su fotografije koje vrlo zorno prikazuju posljedice uporabe pirotehnike (opekline, ozljede šake, prstiju).

Nakon odslušanog predavanja učenici su rekli kako bi svaki od njih morao  dobro razmisliti prije nego odluči „zabavljati se“ pirotehnikom, a pogotovo  o posljedicama koje mogu nastati.

Priloženi dokumenti:
MIR_I_DOBRO.jpg (114.79 KB)