Moja Rijeka 7
Uz blagdan Svih svetih grupa sedmaša koji pohađaju Moju Rijeku obišla je groblje Kozala, najstarije komunalno groblje u Hrvatskoj i jedno od najstarijih u Europi.
Groblje Kozala – zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske
Groblja nude pravo bogatstvo priča i spoznaja koje se dotiču svakoga. Kada slušamo odabrane životne priče ljudi vezane uz spomenike, kipove, simbole i zapise, postanemo mnogo osjetljiviji za učenje i razumijevanje povijesti.
Uz blagdan Svih svetih grupa sedmaša koji pohađaju Moju Rijeku obišla je groblje Kozala, najstarije komunalno groblje u Hrvatskoj i jedno od najstarijih u Europi. Prvo zemljište za njega kupljeno je 1771., groblje je službeno otvoreno 1838., a komunalno je postalo 1872. godine. Učenici su govorili o svojem viđenju groblja, što im je posebno zanimljivo i kako oni doživljavaju monumentalne grobnice. Pričali smo i o drugim riječkim grobljima, onima na Drenovi, Zametu i Trsatu. Osvrnuli smo se na židovski dio groblja i njihove običaje, a zatim istražili koji su sve velikani na Kozali pokopani. Kozala je poput umjetničke galerije na otvorenome, Mauzoleji Gorup, Scarpa, Leard, Manasteriotti, Rizzi i Whitehead učinili su Kozalu zbirkom umjetničkih stilova. Robert Whitehead podigao je sebi 1905. najveći secesijski mauzolej u Hrvatsko, a na Kozali je i dio opusa Ivana Rendića, prvoga modernoga hrvatskog skulptora. Zbog povijesne važnosti, spomeničkog blaga i posađenih rijetkih biljnih vrsta ovo je groblje zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske.
Irena Čorak Tijan, prof.